Статистична структура полів геопотенціальних висот в нижній стратосфері Південної півкулі

Автори: Галич Є.А., Бургаз А.А.

Рік: 2010

Виявлені основні особливості статистичної структури полів геопотенціальних висот ізобаричних поверхонь 100 і 50 гПа в Південній півкулі. Одержані головні компоненти цих полів. Показані особливості тимчасової мінливості великомасштабних компонент циркуляційних процесів в атмосфері в другій половині ХХ сторіччя. Визначені статистично значущі приховані періодичності і трендові компоненти в часових рядах головних компонент.

Теги: геопотенциал; головні компоненти; поля; структура

1. Галич Е.А. , Школьный Е.П., Севастьянов А.И. Главные компоненты полей геопотенциала в западном секторе Южного полушария / Доповіді Національної академії наук України, 2008, № 2.- С. 117-123.
  2. Оцінка стану кліматичної системи Західної Антарктики у світлі мінливості циркуляційної тропосфери і низької стратосфери термічних та динамічних характеристик Південного океану, а також динаміки зледеніння / Звіт про науково-дослідну роботу, № 71, 2006.- 219 с. (№ держреєстрації 0104U000958).
  3. Милашенко Г.П. Карты повторяемости циклонов и антициклонов, траектории циклонов и распределение общей облачности по данным ИСЗ. Материалы по климату и циркуляции южного полушария. -Л.: Гидрометеоиздат, Вып.I., 1978.-63 с.
  4. Смирнов Н. П., Саруханян Э. И., Романова И. В. Циклические центры действия атмосферы Южного полушария и изменение климата. – СПб.: Изд. РГГМУ, 2005. -217 с.
  5. Луценко Э.И., Прямиков С.М., Саруханян Э.И., Смирнов Н.П. Полугодовые колебания термобарических полей в Северном и Южном полушариях / Труды ААНИИ.- Т.371, 1983.- С.6-18.
  6. Гирская Э. И., Сазонов Б.И. Годовые колебания атмосферного давления / Труды ГГО, 1975. Вып. 354.- С. 30-39.
  7. Школьний Є.П., Лоєва І.Д., Гончарова Л.Д. Обробка та аналіз гідрометеорологічної інформації: Підручник.- К.: Міносвіти України, 1999. – 600 с.